Ове године тај дан обележен је 22. фебруара у просторијама Дневног центра, у оквиру пројекта Унапређење рада дневног центра за децу и младе са проблемима у понашању. Учесници су били средњошколци који су заједно водитељима радионица, психолозима који су ангажовани у оквиру пројекта, прво разговарали о вршњачком насиљу, а након тога заједничким радом и идејама употпунили радионицу тако што су на розе папирима изрезаним у облику мајице исписивали поруке против вршњачког насиља, а затим исписане поруке представили на паноу. Уз примере из свакокневног живота се настојало да се учесницима приближи све што се око њих дешава, а представља вршњачко насиље. Иако се вршњачко насиље најчешће повезује са физичким обликом, пажња и информисаност су били везани и за психичко, социјално, сексуално и дигитално насиље.
Циљ је био учеснике упознати са начином како да препознају, реагују и пријаве појаву вршњачког насиља надлежним службама. Такође, акценат је био на превенцији појаве насиља међу децом и младима, уз примере ненасилне комуникације и решавања сукоба и проблема, уз које би се насиље могло избећи.
Велики број радионица које обухватају тему вршњачког насиља активно се спроводе како у Дневном центру тако и у осноцним и средњим школама.
Емина Јукић, психолог
Амела Шантић, психолог