У оквиру немачко-српског пројекта развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“ (СИП), који реализује ГИЗ у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог представљен је Програма обуке „Холистичко слушање“ у уторак 1. октобра у „Хотелу М“ у Београду.
Директорица Центра, Рада Дивац прусуствовала је наведеној обуци и радионици холистичког слушања, на којој је из прве руке искусила како ретко коришћени приступи слушању могу побољшати живот у свим доменима, на послу, у односима са партнерима, у односима са децом и у другим сферама живота. На ову радионицу је позвана јер су организатори желели да овај свеобухватан програм обуке слушања понуде социјалним радницима/цама и пружаоцима услуга социјалне заштите у Пријепољу . Садржај обуке усклађен је са Правилником о стручним пословима у социјалној заштити а комплетна документација Програма обуке предата је на акредитацију Републичком заводу за социјалну заштиту.
У позиву се између осталог наводи
„Пошто сте Ви један од кључних актера у обезбеђивању квалитета пружања услуга социјалне заштите, желимо да имате искуство из прве руке о нашем приступу и да Вам пружимо прилику да поделите Ваше мишљење на крају радионице. Кроз овај уводни догађај желимо да Вас прво упознамо са кључним концептима који ће бити обрађени током обуке, циљевима и очекиваним утицајем, како бисмо добили Вашу подршку за учешће стручних радника/ца на обукама. На крају, обуку слушања ће пратити истраживачи из Немачке, како би проценили да ли ова обука заиста доприноси побољшању квалитета услуга социјалне заштите у Србији“ .
На радионици је професор Ави Клугер прво поделио своју мотивацију за рад са учесницима , а затим их је навео да поделе мале приче из њихових живота на начин који ствара забавну атмосферу и подстиче на ангажовање. Затим је представљена идеја да је одличне вештине слушања тешко стећи, али да имају документоване предности за успех као лидери, као радници, као супружници, родитељи, лекари, преговарачи и још много тога. На крају, подељена су размишљања о евентуалним препрекама, али и могућностима које пружа ова обука, а такође је пружена помоћ и у обликовању пројекта.
Планирано је да се у наредном периоду одрже обуке за запослене у Центру за социјални рад у Пријепољу.
Мериса Ахметовић