У оквиру пројекта Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“, који реализује Deutsche Gesellschaft für Интернатионале Zusammenarbeit ГИЗ GmbH у партнерству са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, обележен је званичан почетак сарадње са 20 локалних самоуправа које ће, заједно са
другим партнерима, радити на унапређењу услуга социјалне заштите у Србији. Поред наведененог министарства активно учешће на пројекту има и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог као имплементациони партнер.
Локалне самоуправе које учествују у пројекту суочавају се са изазовима у спровођењу интегрисаних услуга за социјалну и економску инклузију рањивих група попут жена, особа са инвалидитетом, Рома, старијих особа и становника руралних подручја. Ове групе су често искључене из друштвеног и економског живота због предрасуда, родних стереотипа и недостатка адекватне подршке. Пројекат „Подршка социјалном укључивању у Србији“
има за циљ да помогне у превазилажењу тих препрека кроз развој и ширење интегрисаних и родно одговорних социјалних услуга на локалном нивоу.
Пројекат је започео у априлу 2023. године и траје до марта 2026. године, а укупан износ буџета је 9.500.000 евра. Пројекат се састоји од четири компоненте и усмерене су на јачање интегрисаних услуга социјалне заштите на локалном нивоу, стварање подстицајног окружења за економско оснаживање жена, подизање свести о дискриминацији на основу рода, националне припадности и других својстава и подршка нормативном оквиру за социјално и економско укључивање и његову примену на локалном нивоу. Као кључни имплементациони партнер, заједно са 20 јединица локалних самоуправа и ГИЗ-ом, до сада смо успешно сарађивали на бројним активностима, од подизања свести кроз кампање „Стоп фемициду“ и „Унапреди родну равноправност“ до рада на Акционом плану за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације и развијању софтвера за извештавање и праћење примене Закона о родној равноправности – рекао је Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог и изразио уверење да ће наставак овог пројекта, који у фокусу има јачање интегрисаних услуга социјалне заштите на локалном нивоу, у свим његовим компонентама бити успешно реализован.
Општина Пријепоље је јeдна од 20 општина које су изабране да учествују у овом пројекту. У склопу свечаности, потписан је пано сарадње којим је почетак пројека озваничен. Испред оптшине Пријепоље овом важном догађају присуствовалу су председник општине Пријепоље Драго Попадић, директорица Центра за социјални рад Рада Дивац и психолог у Центру за социјални рад Емина Јукић.
Поред размене искустава у овој области, учесници су се упознали и са обукама и стручном подршком која ће бити обезбеђена у наредне две године, посебно у областима борбе против дискриминације и унапређења родне равноправности. Ове активности су кључне за јачање капацитета локалних самоуправа, приватног и цивилног сектора у пружању социјалних услуга, као и за оснаживање жена и других рањивих група.
Пројекат подржава развој и ширење интегрисаних и родно одговорних услуга за социјално и економско укључивање жена и других рањивих група на локалном нивоу, а овај догађај представља значајан корак ка унапређењу социјалних услуга у Србији и економској инклузији жена и других рањивих друштвених група, са циљем креирања праведнијег и равноправнијег друштва.
Мериса Ахметовић